Kuvaus
Teräspotkuri 11-1/8″x14″ Yamaha 30 – 60 hp (G-sarja) ja Honda 35 – 60 hp perämoottoreille . Napa 3-1 /2″ Gearcase (13 rihlaa)
Solas NewSaturn mallin teräspotkuri Yamahan perämooottoreille 30 – 60 hv. Sopii Yamahan G sarjan potkurin tilalle.
New Saturn malli on suorituskykyinen all-around potkuri jolla on hyvä suorituskyky suuren lapapinta-alan asniosta.
Alumiini vai teräspotkuri?
Useimmat veneet toimitetaan vakiona alumiinipotkurilla.
Teräspotkurit ovat kalliimpia mutta kestävämpiä. Jos kaipaat parempaa suorituskykyä kuten huippunopeutta ja kiihtyvyyttä kannattaa harkita teräspotkurin hankintaa.
Hyvä tietää potkuria valittaessa
Katso nykyisen potkurisi koko. Potkurin koko on merkitty potkurin navan sivuuntai potkurin navan päähän. Esim. 11-3/8 x 12, ensimäinen luku on potkurin halkaisija ja jälkimäinen on potkurin nousu tuumissa.
Muutos potkurin nousussa voi lisätä tai vähentää moottorin kierroslukua. Kahden tuuman (2”) nousun lisäys tai vähennys vaikuttaa tavallisesti moottorin kierroslukuun noin +- 300-400 kierrosta. Tarkista myös moottorinvalmistajan suosittelema perämoottorisi kierroslukualue!
Moottorin hankinnan yhteydessä moottorin mukana toimitetaan usein potkuri, jota kutsutaan “vakiopotkuriksi”. Kooltaan tämä potkuri on arvioitu sopivan mahdollisimman moneen moottori/vene yhdistelmään. Vakiopotkuri ei kaikissa tapauksissa välttämättä ole paras vaihtoehto.
Käsite ”vakiopotkuri” on hankala, sillä kaikki potkurivalmistajan valikoimassa olevat potkurit ovat periaatteessa vakiopotkureita. Potkurimyyjillä ei ole käytettävissä rekisteriä, josta saa tiedon sopivasta potkurista erilaisiin moottori/vene yhdistelmiin. Kahdessa täysin samanlaisessa veneessä, varustettuna saman tehoisilla moottoreilla, voi potkurit olla eri kokoiset mikäli veneitä ajetaan eri kuormalla tai jos toista venettä käytetään esimerkiksi vesihiihtoon.